Samsung LS27AM500NRXEN
1920 x 1080 pixels, 27"Product details
Monitor type | PC monitor |
Display resolution | Full HD |
Display technology | LCD |
Refresh rate | 60 Hz |
Monitor equipment | Touch screen |
Video connections | HDMI (2x) |
USB ports | USB-A, USB-B |
Documents | Technical data sheet.pdf |
Item number | 14474754 |
Manufacturer | Samsung |
Category | Monitor |
Manufacturer No. | LS27AM500NRXEN |
Release date | 10/12/2020 |
Colour | Black |
Exact colour description | Black |
Monitor type | PC monitor |
Display size (inches) | 27" |
Screen size (cm) | 68 cm |
Image resolution | 1920 x 1080 pixels |
Display resolution | Full HD |
Pixel density | 82 ppi |
Display technology | LCD |
Panel technology | VA |
Refresh rate | 60 Hz |
Aspect ratio | 16:9 |
Screen surface | Anti-glare |
Contrast ratio | 3000:1 |
Response time (grey-to-grey) | 8 ms |
Brightness | 250 cd/m² |
Colour depth | 16.70 bits |
Viewing angle (H) | 178° |
Viewing angle (V) | 178° |
Connectivity | Bluetooth, HDMI, WLAN |
Touch | Without touch function |
Adjustability | Tiltable |
VESA wall mount | 100 x 100 mm |
HDMI version | 2.0 |
USB ports | USB-A, USB-B |
Exact USB ports | USB-A 2.0 (2x), USB-B 2.0 (1x) |
Audio Connections | HDMI (2x) |
Power consumption | 26 W |
Power consumption (standby) | 0.50 W |
Power consumption (Off) | 0.50 W |
Energy consumption per year | 38 kWh |
Energy efficiency class | F |
Country of origin | China |
Manufacturer commitment | RE100 |
Scope of delivery | HDMI cable |
Width | 615.50 mm |
Length | 193.50 mm |
Height | 428 mm |
Weight | 5 kg |
Product Safety |
Length | 73 cm |
Width | 42.50 cm |
Height | 11.80 cm |
Weight | 6.50 kg |
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 16.Xiaomi1,3 %
- 17.Acer1,4 %
- 17.Samsung1,4 %
- 19.ASUS1,7 %
- 19.LG1,7 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 13.Lenovo5 days
- 13.MSI5 days
- 13.Samsung5 days
- 19.Philips6 days
- 20.Gigabyte7 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Monitor» category returned?
Source: Galaxus- 11.Arzopa3,1 %
- 12.ēlo3,3 %
- 12.Samsung3,3 %
- 14.Eizo3,4 %
- 15.BenQ3,5 %