Samsung LF27T450FQRXEN
1920 x 1080 pixels, 27"
Currently out of stock
Free shipping starting at 39,–
Product details
Key specifications
Monitor type
PC monitor
Display resolution
Full HD
Display technology
LED
Refresh rate
75 Hz
Monitor equipment
Integrated USB hubSlot for Kensington lock
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
USB ports
USB-AUSB-B
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Samsung
Category
Monitor
Manufacturer No.
LF27T450FQRXEN
Release date
31/3/2021
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
Display properties
Monitor type
PC monitor
Display size (inches)
27"
Screen size (cm)
68.60 cm
Image resolution
1920 x 1080 pixels
Display resolution
Full HD
Pixel density
82 ppi
Pixel pitch
0.31 mm
Display technology
LED
Panel technology
IPS
Refresh rate
75 Hz
Aspect ratio
16:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
1000:1
Response time (grey-to-grey)
5 ms
Brightness
250 cd/m²
Colour depth
8 bits
Colour space coverage
NTSC: 72
Viewing angle (H)
178°
Features + Functions
Monitor equipment
Connectivity
EthernetLAN
Touch
Without touch function
Sync-Technology
AMD freesync
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Height-adjustablePivotingRotatableTiltable
VESA wall mount
100 x 100 mm
Connections
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
HDMI version
1.4
DisplayPort version
1.2
USB ports
USB-AUSB-B
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)USB-B 2.0 (1x)
Audio Connections
Jack 3.5mm Out (1x)