Phoenix Contact Controller PLC-V8C/PT-24DC/BM2
Delivered between Thu, 4/6 and Fri, 12/6
free shipping
Product details
Phoenix Contact controller, 16 plug-in connections, 24V DC input voltage - PLC-V8C/PT-24DC/BM2 - 2907446
Choose a smart controller like this for applications where space is at a premium; its dimensions of 50 (L) x 48.5 (H) x 82.5mm (D) make it a compact field connection solution. It's ideal for controlling and monitoring equipment on robotic assembly lines.
It features a wide operating temperature range between -20°C and +50°C for compatibility with demanding settings. The IP20-rated enclosure is protected against touch and objects larger than 12mm. Overvoltage protection helps prevent power faults from damaging equipment, and it is insulated to minimize the risk of interference with nearby electronic devices.