Philips 85PUS9000/12
85", PUS9000, QLED, 4K, 2025
Delivered between Fri, 22/5 and Tue, 26/5
5 items ordered
free shipping
Display size (inches)5
Product details
The Philips 85PUS9000/12 is an impressive QLED TV with a screen diagonal of 85 inches (214 cm) that offers outstanding picture quality in 4K (Ultra HD). With a refresh rate of 144 Hz, this TV ensures smooth movements and an optimal viewing experience, ideal for films, sports and gaming. Philips' Ambilight technology enhances the visual experience by projecting the colours of the screen onto the wall behind the TV, adding to the immersive atmosphere. The TV comes in an elegant grey tone and blends seamlessly into different home styles. Equipped with four HDMI and two USB ports as well as Wi-Fi connectivity, the Philips 85PUS9000/12 offers versatile connection options for external devices. With its energy efficiency class E, it is also an environmentally conscious choice for modern households.
Key specifications
Display size (inches)
85"
Display technology
QLED
Display resolution
4K
Dynamic range
Dolby VisionHDR10+HLG
Native refresh rate
144 Hz
Video connections
HDMI (4x)
Weight
54 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Philips
Category
TV
Manufacturer No.
85PUS9000/12
Release date
25/7/2025
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
TV properties
TV type
QLED TVSmart TV
Model year
2025
Series
PUS9000
Display properties
Display size (inches)
85"
Backlight
Direct LED
Screen size (cm)
215 cm
Display
LCD
Display technology
QLED
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
Dolby VisionHDR10+HLG
Native refresh rate
144 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
50 W
Operating system
Titanium OS
memory
8 GB
TV tuner
DVB-CDVB-SDVB-S2DVB-TDVB-T2
Built-in speakers
Dolby AtmosDolby DigitalStereo (2.1)
Picture modes
Dolby Vision DarkFilmGame
Image setting
Language guide
Foot type
Side feet
Further features
EPGVoice controlWeb browser
Audio formats
AACFLACMPEG Audio Layer III (mp3)WAV
Video file formats
AVCAVIH.264H.265HEVCMKVMPEG2PSMPEG4 SP/ASP
Mounting
VESA wall mount
600 x 400 mm
Assembly
Wall-mounted
Connections
Video connections
HDMI (4x)
Audio Connections
Digital Audio Out (1x)Headphone output (1x)
Data ports
CI slot (1x)RF / Coaxial IN (2x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Wireless transmission
Airplay 2BluetoothWi-Fi
HDMI features
ARCeARCHDMI 2.1
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
129 W
Power consumption (standby)
0.30 W
Input voltage
100 - 240 V