Philips 42OLED808/12
42", OLED808, OLED, 4K, 2023
Currently out of stock
Free shipping starting at 39,–
Product details
Key specifications
Display size (inches)
42"
Display technology
OLED
Display resolution
4K
Dynamic range
Dolby AtmosDolby VisionHDR10
Native refresh rate
120 Hz
Video connections
HDMI (4x)
Weight
12.60 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Philips
Category
TV
Manufacturer No.
42OLED808/12
Release date
28/7/2023
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
TV properties
TV type
OLED TVSmart TV
Model year
2023
Series
OLED808
Design
FlatFrameless
Display properties
Picture quality
120
Display size (inches)
42"
Backlight
self-luminous
Screen size (cm)
106.68 cm
Display technology
OLED
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
Dolby AtmosDolby VisionHDR10
Native refresh rate
120 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
50 W
Operating system
Google TV
memory
16 GB
TV tuner
DVB-CDVB-SDVB-S2DVB-TDVB-T2
Built-in speakers
Stereo (2.1)
Picture modes
FilmIMAX Enhanced
Foot type
Tabletop
Further features
Ambient light sensorAmbilightAutomatic switch-offVoice control
Audio formats
AACFLACMP3 VBRWAVWMAWMA Pro
Video file formats
AVCAVIH.264H.265MKVMPEG-1MPEG2PSMPEG4 SP/ASPVP9
Mounting
VESA wall mount
300 x 300 mm
Connections
Video connections
HDMI (4x)
Audio Connections
HeadphonesOptical TOSLINK (1x)
Data ports
CI slot (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
BluetoothWi-Fi
HDMI features
ARCHDCPHDMI 2.1
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
52 W
Power consumption (standby)
0.30 W
Input voltage
220 - 240 V