Philips 32PHS5507/12
32", PHS5507, LED, HD, 2022, EU
Delivered between Tue, 2/6 and Thu, 4/6
More than 10 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
Key specifications
Display size (inches)
32"
Display technology
LED
Display resolution
HD
Native refresh rate
60 Hz
Video connections
HDMI (2x)
Weight
4.10 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Philips
Category
TV
Manufacturer No.
32PHS5507/12
Release date
27/7/2022
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Matt black frame
TV properties
TV type
LED TV
Country code
EU
Model year
2022
Series
PHS5507
Display properties
Display size (inches)
32"
Backlight
Edge LED
Screen size (cm)
81.30 cm
Display
LCD
Display technology
LED
Display resolution
HD
Image resolution
1366 x 768 pixels
Native refresh rate
60 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
10 W
TV tuner
DVB-T
Built-in speakers
Stereo (2.0)
Picture modes
energy-saving
Foot type
ground slab
Audio formats
AACWAVWMA
Video file formats
H.264HEVCMPEG-1MPEG2PSMPEG4 SP/ASP
Mounting
VESA wall mount
100 x 100 mm
Assembly
Floor stand
Connections
Video connections
HDMI (2x)
Data ports
CI slot (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (1x)
HDMI features
Audio return channelHDMI CEC
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
26 W
Power consumption (standby)
0.30 W
Input voltage
220 - 240 V