Philips 32PHS5507/12
32", PHS5507, LED, HD, 2022, EUMore than 10 pieces in stock at supplier
Product details
Display size (inches) | 32" |
Display technology | LED |
Display resolution | HD |
Native refresh rate | 60 Hz |
Video connections | HDMI (2x) |
Weight | 4.10 kg |
Documents | Technical data sheet.pdf |
Item number | 20874101 |
Manufacturer | Philips |
Category | TV |
Manufacturer No. | 32PHS5507/12 |
Release date | 27/7/2022 |
Colour | Black |
Exact colour description | Matt black frame |
TV type | LED TV |
Country code | EU |
Model year | 2022 |
Series | PHS5507 |
Display size (inches) | 32" |
Backlight | Edge LED |
Screen size (cm) | 81.30 cm |
Display | LCD |
Display technology | LED |
Display resolution | HD |
Image resolution | 1366 x 768 pixels |
Native refresh rate | 60 Hz |
Aspect ratio | 16:9 |
Audio output | 10 W |
TV tuner | DVB-T |
Built-in speakers | Stereo (2.0) |
Picture modes | energy-saving |
Foot type | ground slab |
Audio formats | AAC, WAV, WMA |
Video file formats | H.264, HEVC, MPEG-1, MPEG2PS, MPEG4 SP/ASP |
VESA wall mount | 100 x 100 mm |
Assembly | Floor stand |
Data ports | CI slot (1x) |
USB ports | USB-A |
Exact USB ports | USB-A 2.0 (1x) |
HDMI features | Audio return channel, HDMI CEC |
Number of CI+ slots | 1x |
Power consumption | 26 W |
Power consumption (standby) | 0.30 W |
Input voltage | 220 - 240 V |
Energy efficiency class | E |
Scope of delivery | 2 AAA batteries, Power cord, Remote control, Short manual |
Width | 717.10 mm |
Height | 434.30 mm |
Depth | 89.20 mm |
Weight | 4.10 kg |
Country of origin | China |
Manufacturer commitment | RE100, SBTi |
CO₂ emissions | 121,8 kg |
Width | 717.10 mm |
Height | 454 mm |
Depth | 176.60 mm |
Width of stand | 592.80 mm |
Weight including stand | 4.20 kg |
Product Safety |
Length | 84 cm |
Width | 13 cm |
Height | 50 cm |
Weight | 5.60 kg |
30-day right of return
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 8.Sony1,7 %
- 8.Xiaomi1,7 %
- 11.Toshiba1,9 %
- 12.Panasonic2,1 %
- 13.Philips2,4 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 7.Sony7 days
- 8.Hisense TV8 days
- 9.Philips9 days
- 10.LG10 days
- 10.Panasonic10 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «TV» category returned?
Source: Galaxus- 6.Xiaomi3,2 %
- 7.Sharp3,3 %
- 8.Philips3,5 %
- 9.Toshiba3,6 %
- 10.Thomson3,7 %