MeanWell LRS-150F-12
Delivered between Tue, 26/5 and Thu, 28/5
10 items ordered
free shipping
Product details
The LRS-150 series has been designed with a metallic grid and air convection for optimal heat dissipation in demanding applications. It offers high efficiency and extremely low power consumption at no load. Installation in particularly challenging environments is possible thanks to 5G vibration resistance. The universal AC input features a 5-second overvoltage protection with 300 V AC. The series achieves up to 90% efficiency with less than 0.5 W power consumption at no load.
Key specifications
input voltage
264 V
output voltage
12 V
General information
Item number
Manufacturer
MeanWell
Category
Universal chargers
Manufacturer No.
LRS-150F-12
Release date
16/10/2018
Universal charger features
input voltage
264 V
output voltage
12 V