MeanWell GST90A24-P1M
90 W
Delivered between Tue, 26/5 and Thu, 28/5
More than 10 items ordered
free shipping
Product details
Pulsed desktop power supply with single output Meanwell 90W ErP - Series GST90A. The Meanwell GST90 series consists of green 90 W desktop adapters with a single output. This Class I desktop power supply features a very low power consumption of 0.15 W in no-load operation and up to 91% efficiency, making it a good energy-saving alternative.
The GST90 comes in a plastic housing compliant with 94V-0, which is flame-retardant and prevents users from experiencing electric shock. This green desktop power supply adapter meets Energy Efficiency Class VI. The power supply includes an LED indicator and protection against short circuit, overload, and overvoltage.
The GST90 ensures safety and reliability and is ideal for applications such as consumer electronics, telecommunications devices, office equipment, and industrial machinery. Universal AC input, 3-phase, IEC320-C14. Protection against short circuit, overload, overvoltage, and overtemperature. Fully encapsulated plastic housing. Class I power supply with earth contact. LED signal light for operational indication. Power consumption at no load under 0.15 W. Complies with ErP Level VI.