MeanWell GST60A18-P1J
60 WProduct details
The Meanwell GST60 series consists of green desktop adapters with a single output. This Class I desktop power supply has a very low power consumption of 0.075 W in no-load operation and up to 92% efficiency, making it a good energy-saving alternative. The GST60 comes in a plastic housing compliant with 94V-0, which is flame-retardant and prevents users from experiencing electric shocks.
power supply type | Product-specific charger |
Power | 60 W |
Scope of delivery | Power supply |
Item number | 9954638 |
Manufacturer | MeanWell |
Category | Notebook power adapters |
Manufacturer No. | GST60A18-P1J |
Release date | 22/10/2018 |
Power | 60 W |
Number of voltage levels | 1x |
Electric current output | 3.33 A |
Country of origin | China |
Weight | 300 g |
Width | 50 mm |
Length | 160 mm |
Height | 40 mm |
Product Safety |
Length | 17 cm |
Width | 8 cm |
Height | 4 cm |
Weight | 303 g |
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 1.MeanWell0 %
- 2.GreenCell0,2 %
- 2.Lenovo0,2 %
- 2.Microsoft0,2 %
- 2.Samsung0,2 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- MeanWellNot enough data
- 1.ASUS0 days
- 1.BrightSign0 days
- 1.CoreParts0 days
- 1.Dell0 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Notebook power adapters» category returned?
Source: Galaxus- 17.BrightSign4,7 %
- 18.PowerGuard5,2 %
- 19.MeanWell5,8 %
- 20.Akyga6,5 %
- 21.Qoltec6,6 %