MDT BE-TA55P8.02
Delivered between Wed, 27/5 and Sat, 30/5
Only 4 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
MDT technologies Taster Plus 55 BE-TA55P8.02
Manufacturer: MDT technologies
Designation: Taster Plus 55 8-fold, Matt Pure White
Type: BE-TA55P8.02
KNX Bus System: yes
KNX Wireless Bus System: no
Wireless Bus System: no
LON Bus System: no
Powernet Bus System: no
Other Bus Systems: none
Bidirectional Wireless: no
Mounting Type: Flush-mounted
With Theft/Dismantling Protection: no
With Bus Coupling: yes
Number of Activation Points: 8
Number of Buttons: 8
Power Consumption: 0.3 W
With LED Display: yes
With Labeling Field: yes
With Display: no
Material: Plastic
Material Quality: Thermoplastic
Surface Finish: Matt
Color: White
RAL Number (similar): 9010
Transparent: no
With Room Thermostat: no
With Infrared Sensor: no
Protection Class (IP): IP20
Min. Depth of Device Box: 35 mm
MDT technologies Taster Plus 55 BE-TA55P8.02: additional details
KNX Taster Plus 55 8-fold, Matt Pure White. Version with 8 buttons and LEDs for operation/status and orientation light. Suitable for 55 mm switch programs such as MDT 55 series or GIRA Standard 55, E2, E22, Event, or BERKER S1, B3, B7 or JUNG A 500, A PLUS, A CREATION, AS 500, A 550, A FLOW or MERTEN 1M, M-Smart, M-Plan, M-Pure. Central labeling field with cover film for individual labeling. The buttons can be freely configured as button pairs or single buttons. Single and double button operation for switching, dimming, blinds, values. Innovative group control with long/extra-long button press. Switching between up to four values or scenes. Short/long button press with 2 objects. 4 logic blocks. 8 operation/status LEDs (Red/Green) and orientation light can be controlled independently. Switching object for LED priority control. Installation in switch box with supplied mounting ring. Integrated bus coupler.