LG 40WP95C-W
5120 x 2160 pixels, 40"
Currently out of stock
Free shipping starting at 39,–
Product details
The LG 40WP95C-W creates space for maximum productivity: The extra-large display with a diagonal of 101 cm (40") in a 21:9 format features a WUHD resolution (5,120 x 2,160 pixels) with support for HDR/HDR10 content, delivering brilliant details across the entire screen for seamless multitasking. With the Dual Controller, content from different devices can be organized in just a few clicks, allowing for uninterrupted work on multiple applications simultaneously.
Key specifications
Monitor type
Curved monitor
Display resolution
5K
Display technology
LCD
Refresh rate
60 Hz
Monitor equipment
Slot for Kensington lock
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)Thunderbolt 4 (2x)
USB ports
Thunderbolt 4USB-A
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
LG
Category
Monitor
Manufacturer No.
40WP95C-W.AEU
Release date
8/6/2022
Colour
Colour
White
Exact colour description
White
Display properties
Monitor type
Curved monitor
Display size (inches)
40"
Screen size (cm)
101 cm
Image resolution
5120 x 2160 pixels
Display resolution
5K
Display technology
LCD
Panel technology
IPS
Refresh rate
60 Hz
Aspect ratio
21:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
1000:1
Response time (grey-to-grey)
5 ms
Brightness
300 cd/m²
Colour depth
1.07 bits
Colour space coverage
DCI-P3: 98%
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Screen curvature
2500R
Features + Functions
Monitor equipment
Slot for Kensington lock
Connectivity
HDMI
Touch
Without touch function
Sync-Technology
Adaptive SyncAMD freesync
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Height-adjustableTiltable
VESA wall mount
100 x 100 mm
Connections
Video connections
DisplayPort version
1.4
USB ports
Thunderbolt 4USB-A
Exact USB ports
Thunderbolt 4 (2x)USB-A 3.0 (2x)
Audio Connections
Jack 3.5mm (1x)