LG 27BQ65UB-B
3840 x 2160 Pixels, 27"
Delivered between Thu, 28/5 and Sat, 30/5
Only 2 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
Experience visual brilliance in its form with the LG 27" 27BQ65UB-B monitor. Immerse yourself in a world of razor-sharp details and stunning colors on its generous 68.6 cm (27-inch) screen with an impressive resolution of 3840 x 2160 pixels.
The practical USB hub function with 2 USB-A and 1 USB-C port makes your workstation even more versatile. Charge your devices with up to 90W via the USB Power Delivery port and enjoy the freedom of a tidy desk.
Key specifications
Display resolution
UHD
Display technology
LED
Refresh rate
60 Hz
Monitor equipment
Integrated loudspeakersIntegrated USB hubKVM FunctionSlot for Kensington lock
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (1x)
USB ports
USB-AUSB-BUSB-C
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
LG
Category
Monitor
Manufacturer No.
27BQ65UB-B
Release date
3/4/2023
External links
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
Display properties
Display size (inches)
27"
Screen size (cm)
68.60 cm
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Display resolution
UHD
Pixel density
163 ppi
Pixel pitch
0.16 mm
Display
LCD
Display technology
LED
Panel
IPS
Panel technology
IPS
Refresh rate
60 Hz
Aspect ratio
16:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
1000:1
Response time (grey-to-grey)
5 ms
Brightness
300 cd/m²
Colour depth
8 bits
Colour space coverage
DCI-P3: 95%
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Features + Functions
Monitor equipment
Connectivity
HDMIUSB
Sync-Technology
AMD freesync
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Height-adjustablePivotingRotatable
VESA wall mount
100 x 100 mm