Lenovo ADLX90NDC3A
Delivered between Tue, 26/5 and Thu, 28/5
5 items ordered
5 items ordered
free shipping
Product details
power supply type | Product-specific charger |
Compatible brand | Lenovo |
Power | 90 W |
Scope of delivery | 1 x power supply unit |
Item number | 9714193 |
Manufacturer | Lenovo |
Category | Notebook power adapters |
Manufacturer No. | 5A10J75109 |
Release date | 24/9/2018 |
Colour | Black |
Exact colour description | Black |
Compatible brand | Lenovo |
Power | 90 W |
Electric current output | 4.50 A |
Country of origin | China |
Manufacturer commitment | SBTi |
CO₂ emissions | 48,57 kg |
Weight | 100 g |
Width | 165.10 mm |
Length | 246.40 mm |
Height | 27.90 mm |
Product Safety |
Length | 21 cm |
Width | 14 cm |
Height | 6 cm |
Weight | 426 g |
Specifications may include unverified machine translations.
14-day cancellation right
30-day right of return
30-day right of return
24 Months statutory warranty
Legal concerns
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 1.MeanWell0 %
- 2.GreenCell0,2 %
- 2.Lenovo0,2 %
- 2.Microsoft0,2 %
- 2.Samsung0,2 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 1.Goobay0 days
- 1.HP0 days
- 1.Lenovo0 days
- 1.LogiLink0 days
- 1.Microsoft0 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Notebook power adapters» category returned?
Source: Galaxus- 6.LogiLink2,2 %
- 7.i-tec2,3 %
- 8.Lenovo2,4 %
- 9.Microsoft2,5 %
- 10.HP2,7 %