Keithley Laboratory power supply, adjustable 2260B-30-72
Delivered between Sat, 23/5 and Fri, 29/5
Only 1 piece in stock at supplier
free shipping
Product details
Create a wide range of voltages and currents with the power supplies up to 360 W, models 2260B-30-36 and 2260B-80-13. For higher power requirements up to 720 W, use the power supplies, models 2260B-30-72 and 2260B-80-27. All four devices feature outputs for constant power and offer flexible ranges for voltage and current output combinations. The 360 W supplies can output either up to 30 V or 80 V, and either up to 13.5 A or 36 A, while the 720 W models provide double the current, 27 A or 72 A, at the same maximum voltages. The wide range of output voltages and currents of the 2260B series power supplies, along with multiple interfaces, allows for their use in various applications for research and development, quality control, and production.