Dehner Elektronik ATM 012T-W120E Plug-in power supply, fixed voltage 12 V 1 A 12 W Sta
Delivered between Wed, 27/5 and Sat, 30/5
5 pieces in stock at supplier
Free shipping starting at 39,–
Product details
The power supply from the ATM series by Adapter Tech is designed for use in medical applications as well as in industry, information technology, and the audio/video sector. It complies with the applicable standards for medical technology (EN 60601-1) and features two protective measures to safeguard patients against electric shock (2MOPP). The power supply is suitable for operating a variety of devices in diagnostic and therapeutic environments. It is also tested according to EN 62368-1 for IT and audio/video applications. It has a wide input range of 100 V/AC to 240 V/AC, and the output voltage is stabilized. The switching power supply is characterized by high efficiency and low heat generation.
Key specifications
input voltage
240 V
output voltage
12 V
Electric current output
1000 mA
General information
Item number
Manufacturer
Dehner Elektronik
Category
Universal chargers
Manufacturer No.
ATM 012T-W120E
Release date
12/12/2022
Universal charger features
construction size
Compact
input voltage
240 V
output voltage
12 V