Make a statement with the bendable ultra-wide OLED gaming display Corsair Xeneon Flex 45WQHD240, equipped with revolutionary bendable OLED technology developed by LG Display. The display allows you to adjust the curvature from completely flat for MOBAs and strategy games to an immersive 800R representation for simulations and shooters. Experience stunning cinema-quality visuals on a massive 45-inch OLED screen (3440 × 1440) with a refresh rate of up to 240 Hz and an incredibly fast response time of 0.03 ms GtG.
Monitor type | Curved monitor, Gaming monitor |
Display resolution | WQHD |
Display technology | OLED |
Refresh rate | 240 Hz |
Monitor equipment | Slot for Kensington lock |
Video connections | DisplayPort (1x), HDMI (2x) |
USB ports | USB-A, USB-C |
Documents | Technical data sheet.pdf |
Item number | 23857306 |
Manufacturer | Corsair |
Category | Monitor |
Manufacturer No. | CM-9030001-PE |
Release date | 11/1/2023 |
Colour | Black |
Exact colour description | Black |
Display size (inches) | 45" |
Screen size (cm) | 114.30 cm |
Image resolution | 3440 x 1440 pixels |
Display resolution | WQHD |
Display technology | OLED |
Refresh rate | 240 Hz |
Aspect ratio | 21:9 |
Screen surface | Anti-glare |
Contrast ratio | 1500000:1 |
Response time (grey-to-grey) | 0.03 ms |
Brightness | 1000 cd/m² |
Colour depth | 10 bits |
Colour space coverage | DCI-P3: 99%., sRGB: 100% |
Viewing angle (H) | 178° |
Viewing angle (V) | 178° |
Screen curvature | 800R |
Connectivity | USB |
Touch | Without touch function |
Sync-Technology | AMD Freesync Premium, NVIDIA G-Sync |
Adjustability | Tiltable |
HDMI version | 2.1 |
DisplayPort version | 1.4 |
USB ports | USB-A, USB-C |
Exact USB ports | USB-A 3.0 (4x), USB-C 3.0 (1x) |
Audio Connections | Jack 3.5mm (1x) |
USB Type C Power supply | 30 W |
Power consumption | 60.27 W |
Power consumption (standby) | 0.50 W |
Power consumption (Off) | 0.20 W |
Energy consumption per year | 50 kWh |
Energy efficiency class | G |
Country of origin | USA |
Manufacturer commitment | SBTi |
Scope of delivery | DisplayPort cable, HDMI cable, Power cable, Power supply |
Width | 1065.60 mm |
Length | 304.60 mm |
Height | 574.90 mm |