Corsair Xeneon Flex 45WQHD240
3440 x 1440 pixels, 45"
Currently out of stock
Free shipping starting at 39,–
Product details
Make a statement with the bendable ultra-wide OLED gaming display Corsair Xeneon Flex 45WQHD240, equipped with revolutionary bendable OLED technology developed by LG Display. The display allows you to adjust the curvature from completely flat for MOBAs and strategy games to an immersive 800R representation for simulations and shooters. Experience stunning cinema-quality visuals on a massive 45-inch OLED screen (3440 × 1440) with a refresh rate of up to 240 Hz and an incredibly fast response time of 0.03 ms GtG.
Key specifications
Monitor type
Curved monitorGaming monitor
Display resolution
WQHD
Display technology
OLED
Refresh rate
240 Hz
Monitor equipment
Slot for Kensington lock
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
USB ports
USB-AUSB-C
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Corsair
Category
Monitor
Manufacturer No.
CM-9030001-PE
Release date
11/1/2023
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
Display properties
Monitor type
Curved monitorGaming monitor
Display size (inches)
45"
Screen size (cm)
114.30 cm
Image resolution
3440 x 1440 pixels
Display resolution
WQHD
Display technology
OLED
Refresh rate
240 Hz
Aspect ratio
21:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
Response time (grey-to-grey)
0.03 ms
Brightness
1000 cd/m²
Colour depth
10 bits
Colour space coverage
DCI-P3: 99%.sRGB: 100%
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Screen curvature
800R
Features + Functions
Monitor equipment
Slot for Kensington lock
Connectivity
USB
Touch
Without touch function
Sync-Technology
AMD Freesync PremiumNVIDIA G-Sync
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Tiltable
Connections
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
HDMI version
2.1
DisplayPort version
1.4
USB ports
USB-AUSB-C
Exact USB ports
USB-A 3.0 (4x)USB-C 3.0 (1x)
Audio Connections
Jack 3.5mm (1x)