Brother QL-1110NWBc
300 dpiOnly 4 pieces in stock at supplier
Product details
Application range | Desktop |
Printing technology | Thermal printing |
Printout | Black and white |
Max. print width | 101.66 mm |
Item number | 24159060 |
Manufacturer | Brother |
Category | Label printer |
Manufacturer No. | QL1110NWBCZG1 |
Release date | 17/12/2022 |
Colour | Black, White |
Exact colour description | Black and white |
Application range | Desktop |
Print speed | 110 mm/s |
Print resolution | 300 dpi |
Printout | Black and white |
Max. print width | 101.66 mm |
Label Printer Special Functions | Vertical printing |
Media handling | Cutting apparatus |
Paper / media width | 103.60 mm |
Connections | Bluetooth, USB 2.0, WLAN |
Display | Without display |
Power supply | Electrical connection |
Country of origin | China |
Manufacturer commitment | SBTi |
CO₂ emissions | 24,14 kg |
Scope of delivery | AC, USB cable |
Length | 222 mm |
Width | 170 mm |
Height | 151 mm |
Weight | 1730 g |
Product Safety |
Length | 29.60 cm |
Width | 24.30 cm |
Height | 24.30 cm |
Weight | 2.96 kg |
30-day right of return
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 1.Niimbot0,5 %
- 2.Phomemo0,8 %
- 3.Brother1,2 %
- 4.Seiko1,4 %
- 5.Dymo2 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 1.Niimbot0 days
- 2.Dymo2 days
- 3.Brother3 days
- 4.Zebra5 days
- 5.Epson14 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Label printer» category returned?
Source: Galaxus- 4.Seiko2,2 %
- 5.Phomemo2,5 %
- 6.Brother2,7 %
- 7.Epson5,7 %
- 8.Zebra7,7 %