ASUS VZ27EHF-W
27"
Delivered between Wed, 27/5 and Fri, 29/5
Only 1 piece in stock at supplier
free shipping
Product details
The VZ27EHF-W offers a convincing display with an IPS panel and Full HD resolution (1920 x 1080 pixels) on a diagonal of 69 cm (27"). With a refresh rate of 100 Hz, a response time of 1 ms MPRT and Adaptive Sync, it is also optimised for a smooth gaming experience. Thanks to its narrow bezels, this monitor is well suited for multi-monitor setups and can be supplied with data via HDMI. It has a stand with tilt function.
Key specifications
Monitor type
Gaming monitor
Display resolution
Full HD
Display technology
LCD
Refresh rate
100 Hz
Monitor equipment
Slot for Kensington lock
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
ASUS
Category
Monitor
Manufacturer No.
90LM07B0-B02470
Release date
1/9/2023
Colour
Colour
White
Exact colour description
White
Display properties
Monitor type
Gaming monitor
Display size (inches)
27"
Screen size (cm)
68.60 cm
Display resolution
Full HD
Pixel density
82 ppi
Pixel pitch
0.31 mm
Display
LCD
Display technology
Panel
IPS
Panel technology
IPS
Refresh rate
100 Hz
Aspect ratio
16:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
1300:1
Response time (grey-to-grey)
1 ms
Reaction time MPRT
1 ms
Brightness
250 cd/m²
Colour depth
8 bits
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Features + Functions
Monitor equipment
Slot for Kensington lock
Connectivity
HDMI
Touch
Without touch function
Sync-Technology
Adaptive Sync
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Tiltable
VESA wall mount
75 x 75 mm