ASUS VP28UQGL
3840 x 2160 Pixels, 28"
Currently out of stock
Free shipping starting at 39,–
Product details
The 71.12 cm (28”) 4K UHD panel of the ASUS VP28UQGL offers stunning image quality with photorealistic visuals and razor-sharp text, thanks to its resolution of 3840 x 2160 and a pixel density of 157 PPI. The VP28UQGL provides four times the pixel count compared to a Full HD 1080p display, resulting in unparalleled detail, whether for movies or games. Additionally, it offers more desktop space, allowing for seamless multitasking with multiple programs and windows. The VP28UQGL lets you immerse yourself in virtual worlds with sharp textures and extremely detailed landscapes.
Key specifications
Monitor type
Gaming monitor
Display resolution
4K
Display technology
LED
Refresh rate
60 Hz
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
ASUS
Category
Monitor
Manufacturer No.
90LM03M0-B02170
Release date
30/6/2020
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
Display properties
Monitor type
Gaming monitor
Display size (inches)
28"
Screen size (cm)
71.10 cm
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Display resolution
4K
Pixel pitch
0.16 mm
Display technology
LED
Panel technology
TN
Refresh rate
60 Hz
Aspect ratio
16:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
1000:1
Response time (grey-to-grey)
1 ms
Brightness
300 cd/m²
Colour depth
10 bits
Colour space coverage
sRGB: 100%
Viewing angle (H)
170°
Viewing angle (V)
160°
Features + Functions
Connectivity
HDMI
Touch
Without touch function
Sync-Technology
AMD freesync
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Height-adjustablePivot functionRotatableTiltable
VESA wall mount
100 x 100 mm
Connections
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
HDMI version
2.0
DisplayPort version
1.2
Audio Connections
Jack 3.5mm (1x)