ASUS VA27DQSB-W
1920 x 1080 pixels, 27"
Currently out of stock
Free shipping starting at 39,–
Product details
The Asus VA27DQSB-W is a 27-inch Full HD monitor featuring a frameless IPS panel that offers wide viewing angles and delivers incredibly sharp images as well as impressive video playback. It has a refresh rate of up to 75 Hz with Adaptive-Sync technology to eliminate ghosting effects and ensure clear and crisp video playback. Its highly ergonomic design includes tilt, swivel, pivot, and height adjustment, as well as TÜV Rheinland-certified flicker-free and low blue light features for a comfortable viewing experience.
Key specifications
Monitor type
Graphics monitor
Display resolution
Full HD
Display technology
LED
Refresh rate
75 Hz
Monitor equipment
Integrated loudspeakersSlot for Kensington lock
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (1x)VGA (1x)
USB ports
USB-A
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
ASUS
Category
Monitor
Manufacturer No.
90LM06HD-B01370
Release date
26/2/2021
Colour
Colour
White
Exact colour description
White
Display properties
Monitor type
Graphics monitor
Display size (inches)
27"
Screen size (cm)
68.60 cm
Image resolution
1920 x 1080 pixels
Display resolution
Full HD
Pixel density
82 ppi
Display
LCD
Display technology
LED
Panel
IPS
Panel technology
IPS
Refresh rate
75 Hz
Aspect ratio
16:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
1000:1
Response time (grey-to-grey)
5 ms
Brightness
250 cd/m²
Colour depth
16.70 bits
Colour space coverage
NTSC: 72
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Features + Functions
Monitor equipment
Connectivity
HDMI
Touch
Without touch function
Sync-Technology
Adaptive Sync
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Height-adjustablePivot functionRotatableTiltable
VESA wall mount
100 x 100 mm
Connections
Video connections
HDMI version
1.4
DisplayPort version
1.2
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Audio Connections
Jack 3.5mm (1x)