ASUS Barebone RNUC12WSKI50000
Intel Core i5-1240PMore than 10 pieces in stock at supplier
Product details
Designed for businesses. NUC 12 Pro
NUC 12 Pro Mini PCs, Kits, and Boards
Surprising size. Outstanding performance
Take your business to the next level with the latest technologies.
Number of processor cores | 12 -Core |
Graphics card model | Intel Iris Graphics |
USB ports | Thunderbolt 4, USB-A |
Video connections | HDMI (2x), Thunderbolt (2x) |
Item number | 21789217 |
Manufacturer | ASUS |
Category | Barebones |
Manufacturer No. | RNUC12WSKI50000 |
Release date | 29/3/2023 |
Processor type | Intel Core i5-1240P |
Clock frequency | 4.40 GHz |
Number of processors | 1x |
Number of threads | 16 |
Socket | BGA 1744 |
Max. TDP | 35 W |
Processor properties | Onboard processor |
Number of pins | 260x |
Memory Slots available | 2 |
Max. memory slots | 2 |
Max. RAM | 64 GB |
Memory voltage | 1.20 V |
Data storage controller | Intel I225-V |
Exact USB ports | Thunderbolt 4 (2x), USB-A 3.0 (3x) |
Max. port speed | 1000 Mbit/s |
Connectivity | Bluetooth, WLAN |
Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 / 802.11ax |
Bluetooth version | 5.2 |
Audio outputs | 3.5mm jack (1x) |
Manufacturer commitment | RE100, SBTi |
CO₂ emissions | 165,82 kg |
Weight | 1128 g |
Width | 112 mm |
Length | 117 mm |
Height | 37 mm |
Product Safety |
Length | 22.90 cm |
Width | 22.40 cm |
Height | 11 cm |
Weight | 1.45 kg |
30-day right of return
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 1.Intel1,1 %
- 2.ASUS1,8 %
- 3.AsRock2 %
- 4.Shuttle2,9 %
- 5.Gigabyte4,5 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 2.AsRock6 days
- 2.Gigabyte6 days
- 4.ASUS9 days
- 5.Shuttle10 days
- 6.Zotac13 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Barebones» category returned?
Source: Galaxus- 1.ASUS3,5 %
- 2.AsRock3,9 %
- 2.Minisforum3,9 %
- 4.Zotac4,8 %
- 5.MSI5,6 %