AOC CQ27G2U/BK
2560 x 1440 pixels, 27"
Currently out of stock
Free shipping starting at 39,–
Product details
Key specifications
Monitor type
Curved monitorGaming monitor
Display resolution
QHD
Display technology
LED
Refresh rate
144 Hz
Monitor equipment
Integrated loudspeakers
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
USB ports
USB-C
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
AOC
Category
Monitor
Manufacturer No.
CQ27G2U/BK
Release date
20/1/2020
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
Display properties
Monitor type
Curved monitorGaming monitor
Display size (inches)
27"
Screen size (cm)
68.60 cm
Image resolution
2560 x 1440 pixels
Display resolution
QHD
Pixel pitch
0.27 mm
Display technology
LED
Panel technology
VA
Refresh rate
144 Hz
Aspect ratio
16:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
3000:1
Response time (grey-to-grey)
1 ms
Reaction time MPRT
1 ms
Brightness
250 cd/m²
Colour depth
8 bits
Colour space coverage
Adobe RGB: 87%NTSC: 85%sRGB: 121%
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Screen curvature
1500R
Features + Functions
Monitor equipment
Integrated loudspeakers
Touch
Without touch function
Sync-Technology
AMD freesync
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Height-adjustableRotatableTiltable
VESA wall mount
100 x 100 mm
Connections
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
HDMI version
2.0
DisplayPort version
1.2
USB ports
USB-C
Exact USB ports
USB-A 2.0 (4x)USB-C 4 (1x)
Audio Connections
Jack 3.5mm (2x)
Power supply
Power consumption
28 W
Power consumption (standby)
0.30 W
Power consumption (Off)
0.30 W
Energy consumption per year
32 kWh
Energy declaration
Energy efficiency class
G
Sustainability
Manufacturer commitment
SBTi
Scope of delivery
Scope of delivery
DisplayPort cableHDMI cable
Product dimensions
Width
612.37 mm
Length
227.36 mm
Height
Weight
5.40 kg
Legal Notice
Product Safety
Package dimensions
Length
21.20 cm
Width
Height
52 cm
Weight
8.44 kg
Legal concerns
Compare products
Goes with
Reviews & Ratings
Statutory warranty score
Source: Galaxus
  • 8.Dell
    0,9 %
  • 8.Lenovo
    0,9 %
  • 11.AOC
    1 %
  • 11.Hannspree
    1 %
  • 13.Eizo
    1,1 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus
  • 8.Xiaomi
    4 days
  • 13.Acer
    5 days
  • 13.AOC
    5 days
  • 13.Apple
  • 13.Lenovo
Return rate
How often is a product of this brand in the «Monitor» category returned?
  • 8.Dell
    2,8 %
  • 9.iiyama
    2,9 %
  • 10.AOC
    3 %
  • 11.Arzopa
    3,1 %
  • 12.ēlo
    3,3 %
Translation: machine translated
Good75/100
PC Welt Online Logo
PC Welt OnlineSingle testReleaseOctober 2020
  • PositiveGood gaming performance
  • PositiveCurved monitor
  • Positiveergonomic adjustment possibilities
  • Positiveattractive price
  • NegativeUncomfortable configuration
The AOC CQ27G2U is an affordable gaming monitor with a 27-inch screen and WQHD resolution, which is very suitable for all hobby gamers up to ambitious gamers. The gaming monitor even displays fast games smoothly and flawlessly up to the maximum frame rate of 144 Hz. The configuration via five buttons is uncomfortable, but the ergonomic setting options are good...